Jak założyć bloga na WordPress’ie

wordpress

Napisałem sporo na temat zakładania blogów na gotowych platformach do blogowania, których jest bardzo dużo, a wybór tej właściwej jest zawsze indywidualny, uzależniony od potrzeb i oczekiwań. Alternatywą dla platform blogowych było i jest uruchomienie bloga na własnym koncie hostingowym. Owszem wymaga to wykupienia miejsca na serwerze oraz instalacji własnego oprogramowania, ale jeśli zagłębić się w temat, to okazuje się, że nie jest to wcale ani jakoś specjalnie kosztowne, ani trudne. Wystarczy chęć, chwila czasu i odpowiednio przygotowana instrukcja.

Najpopularniejszym oprogramowaniem do prowadzenia blogów od lat jest WordPress. Zresztą nie tylko do prowadzenia blogów, bo możemy na nim uruchomić dowolny rodzaj strony od stron prywatnych po firmowe w tym także o charakterze e-commerce. Blisko 30% stron działających w Internecie to strony uruchomione właśnie na tym oprogramowaniu, co oznacza, że mniej więcej co trzecia strona to WordPress. Dużo prawda? Ta ilość daje do myślenia, bo skoro tak duża cześć właścicieli stron decyduje się na to rozwiązanie, to coś w tym musi być. I faktycznie jest. WordPress jest niezwykle wygodnym, łatwym w obsłudze i skalowalnym narzędziem i to właśnie dzięki temu zawdzięcza swoją fenomenalną popularność.

O wadach i zaletach pisałem już jakiś czas temu w artykule „Blog na własnym hostingu” więc nie będę się mocno zagłębiał w ten temat, bo na przestrzeni kilku lat tak naprawdę niewiele na tym polu się zmieniło. Widzę jednak, że coraz więcej osób trafia do mnie prosząc o pomoc w przeniesieniu się z platformy blogowej na własną instancję bloga. Zazwyczaj jest to motywowane tym, że na platformie jest za mało możliwości i gdy blog zaczyna prężnie działać często okazuje się, że platforma zamiast dawać możliwość rozwoju potrafi go skutecznie blokować.

Być może przygotuję osobny tutorial dotyczący tego jak założyć bloga na własnym WordPressie, ale póki co pozwolę sobie podeprzeć się gotowymi, rzetelnymi opisami dostępnymi w Internecie.

Czego potrzebujesz

Miejsca na serwerze i chwili czasu na instalację WP. To jak z tematem sobie poradzić opisane jest kompleksowo na stronie https://jak-zrobic-strone.pl/ do której lektury serdecznie zachęcam. Znajdziesz na niej nie tylko instrukcje, dosłownie krok po kroku, ale także wiele interesujących tekstów, które mogą się przydać w codziennym prowadzeniu strony internetowej. Od ciekawych wtyczek, motywów po zagadnienia z zakresu SEO.

Serwer i domena to dwie rzeczy od których należy wyjść. Na JZS znajdziesz opis zakładania serwera na dwóch popularnych platformach o12 i LH. Oczywiście możesz wybrać cokolwiek innego, ale jeśli nie chcesz tracić czasu możesz po prostu zaufać autorowi i wybrać jedną z wymienionych. Zresztą zaletą własnej instalacji WordPress’a jest to, że w każdej chwili możesz zabrać swoje zabawki i przenieść je do dowolnego usługodawcy. To bez wątpienia mega zaleta dająca Ci swobodę wyboru i pełne dysponowanie swoją własnością.

Gdy masz już serwer i domenę, to kolejnym krokiem jest instalacja WordPress’a. W zależności od platformy na JZS znajdziesz opis automatycznej instalacji i instalacji ręcznej, która zajmie nieco więcej czasu, ale trudna nie jest i może dać sporo satysfakcji jak się uda.

Zachęcam do eksperymentowania.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

1 komentarz do wpisu “Jak założyć bloga na WordPress’ie”

 1. Cześć,

  Jeśli chcecie założyć swoją stronę Internetową lub bloga to serdecznie polecam WordPress! Jest to platforma, która zapewnia elastyczność i wiele możliwości rozwoju strony.

  Jeśli szukacie pomocy przy zakładaniu WordPressa na własnym serwerze to serdecznie zapraszam na swój kurs online. Od niemal roku pomagam ludziom w tym zagadnieniu, a w trakcie kursu zapewniam kompleksowe podejście do tematu (od planowania, przez wybór hostingu aż do startu Twojej Strony), jak również pomoc przy ewentualnych problemach 🙂

  Serdecznie zapraszam i miłego dnia 🙂
  Dawid

  Odpowiedz

Dodaj komentarz