Założyć bloga – ale o czym?

Young men thinkingPewnie już nie raz myślałeś o tym, aby założyć bloga, jednak zawsze stawałeś przed pytaniem “O czym miałbym pisać?” i na tym się kończyło. Początkowo może się wydawać, że blog internetowy może prowadzić tylko osoba, która jest ekspertem w jakiejś dziedzinie, najlepiej takiej, w której niezbyt dużo osób ma rozeznanie, więc wiedza z tego zakresu jest ciężka do zdobycia. Nic bardziej mylnego. W sieci jest mnóstwo blogów nie zawierających eksperckie teksty.Poniżej przedstawię kilka pomysłów na to, o czym możesz pisać, jeśli myślisz o tym, aby założyć bloga. Wybór oczywiście jest o wiele większy. Praktycznie nieograniczony – jedynym limitem jest twoja wyobraźnia. Mam nadzieję, że moje propozycje zainspirują cię do własnych poszukiwań interesującej tematyki.

Porady

Internauci nieustannie przeczesują sieć w poszukiwaniu rozwiązań na nurtujące ich problemy. Często są to sprawy, które akurat dla ciebie mogą się okazać trywialne, ponieważ wiesz, jak się do nich zabrać. Przykładowo: doskonale orientujesz się w tym, jak usuwać różnego rodzaju plamy z mebli pokrytych materiałową tapicerką. Napisz o tym. Twój blog może się składać z porad na jeden temat, może jednak też zawierać dużo różnych zagadnień. Zastanów się, co z twojej wiedzy mógłbyś przekazać komuś jako poradę i pisz o tym.

Przepisy

Kulinariów nigdy dość. Co prawda jest ich w sieci już mnóstwo, jednak zawsze możesz spróbować założyć bloga, który zdobędzie czytelników czymś unikatowym. Czym? Mogą to być unikatowe, opracowane przez ciebie przepisy, może to być atrakcyjny i ciekawy sposób ich prezentacji, może też być interesujący dobór przepisów (np. tanie posiłki dla studentów). Konkurencja w tej branży jest co prawda ogromna, jednak znaczy to, iż jest o co walczyć – bardzo dużo osób szuka w sieci porad dotyczących pichcenia.

Rozwój osobisty

To kolejny temat, który wciąż zyskuje na popularności. Zaletą pisania o nim jest to, że możesz oprzeć się na własnych doświadczeniach. Jeżeli cię to kręci, sporo czytasz na temat rozwoju osobistego, do tego masz doświadczenia z rozwijaniem samego siebie i przy tym jesteś w stanie pisać interesujące teksty, blog o rozwoju osobistym może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Recenzje

Ludzie uwielbiają znajdować wspólne tematy. Filmy, książki i muzyka dzięki temu są jednymi z najpopularniejszych tematów rozmów. Dlaczego więc nie założyć bloga z recenzjami? Nie muszą to być naukowe, poważne opracowania. Zaletą takiej strony jest właśnie to, że możesz po prostu wyrażać swoje subiektywne zdanie. Ważne, aby było ono frapujące i było zapisane atrakcyjnym językiem.

Moim zdaniem… czyli blog-pamiętnik

Jeżeli nie chcesz, aby cię zawężała jakakolwiek tematyka, załóż po prostu bloga o wszystkim. Traktuj go jak miejsce, w którym rozmawiasz ze znajomymi. W końcu nie gadasz z nimi zawsze o tym samym? Podobnie na blogu – jednego dnia napiszesz o samochodzie, innego o kotach, trzeciego podlinkujesz ciekawy filmik z National Geographic. Jeśli zakres twoich zainteresowań jest duży, a do tego masz interesujące, zabawne spojrzenie na świat, możesz być pewien, iż stopniowo będziesz zdobywał coraz większe grono wiernych czytelników.

Fotoblog

Żyjemy w czasach, gdy niemal każdy w niemal każdej chwili ma przy sobie aparat fotograficzny. Chociażby w telefonie. W sieci jest mnóstwo zdjęć. Jeżeli lubisz fotografować i myślisz, że idzie ci to całkiem nieźle, może trzeba założyć bloga ze zdjęciami? Ludzie uwielbiają oglądać obrazki (w końcu to dużo łatwiejsze niż czytanie), poza tym stare powiedzenie mówi, że “jeden obraz wart jest tysiąca słów”. Na takim blogu możesz zamieszczać nie tylko swoje fotki, ale także interesujące grafiki znalezione w sieci (oczywiście – za zgodą ich autorów!).

Jak widzisz – możliwości jest mnóstwo. Blogosfera ma to do siebie, że jest bardzo otwarta – nikt nie stawia ci tam ograniczeń. Chcesz założyć bloga? Zakładaj. Wolna droga. Problem jedynie w tym, aby zdobyć grono czytelników. O to się właśnie sprawa rozbija. Znajdź sobie jakiś temat, własną niszę, w której czujesz się dobrze. Bo podstawą sukcesu bloga jest nie tylko interesująca zawartość, ale też szczerość jego autora. Czytelnicy nie lubię udawania. Jeśli potraktujesz ich z otwartością, przyzwyczają się do odwiedzania twojej strony, jak do pogawędek z przyjacielem.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest