Wybór platformy

Wybór platformy do prowadzenia bloga nie jest  łatwym zadaniem. Pomimo, że na przestrzeni ostatnich lat wiele z nich zakończyła swój żywot, to wciąż jest ich wiele, co wcale nie ułatwia zadania. Przerobiłem ich sporo prowadząc na wielu mniejsze lub większe blogi, jednak zdecydowanie numerem 1 przynajmniej jak dla mnie i sądzę wielu innych jest WordPress. Platforma, która od początku swojego istnienia rozwijana była z myślą o blogerach dziś jest już czymś nieporównywalnie większym.

Załóżmy prosty scenariusz. Prowadzisz bloga, masz już sporo artykułów i spory ruch. W pewnym momencie przychodzi Ci do głowy, że ten ruch można przecież zmonetyzować, i co wtedy? Pierwsze co przyjdzie Ci do głowy to pewnie emisja reklam. Może się jednak okazać, że platforma na której prowadzisz swojego poczytnego bloga nie daje Ci takiej możliwości. Co więcej to oni emitują własne reklamy na Twojej stronie a Ty nie masz z tego kompletnie nic – no może poza sama możliwością bezpłatnego prowadzenia bloga. A co jeśli nagle okaże się, że za pośrednictwem swojego bloga mógłbyś/mogłabyś coś sprzedawać. Potencjał witryny może być tak duży, że będzie Ci się kalkulowało założyć własna działalność i oficjalnie do bloga podpiąć swój własny sklep. Problem w tym, że typowe platformy blogowe nie umożliwią Ci tego. Sklep będzie trzeba stawiać osobnym hostingu, pod osobną domeną, a z bloga jedynie do niego linkować. Można jednak wybrać ścieżkę, która pozwoli na ścisła integracje bloga z przyszłym sklepem co w efekcie jeszcze bardziej go napędzi generując większa sprzedaż niż w przypadku podpinania zewnętrznej aplikacji ecommerce. Na ten temat można się rozpisywać, ale ostatecznie to i tak Ty decydujesz.

WordPress daje Ci dużą swobodę działania, decydowania i planowania. I pomimo, że jak każde rozwiązanie ma tez swoje wady, to jako narzędzie do prowadzenia blogów w tym także tych wielkich nie ma sobie równych.

WordPress dwie ścieżki

Mógłbym napisać „wybierz WordPress’a, to dobry wybór”, ale okazuje się, że nawet tutaj mamy do wyboru dwa rozwiązania. Wybór właściwego w Twoim konkretnym przypadku zostawiam wyłącznie Tobie natomiast ja ze swojej strony, opierając się na własnym doświadczeniu postaram się nakreślić kluczowe cechy obu ścieżek. 

WordPress.com

Wchodzisz pod ten adres i zakładasz swojego bloga w kilka chwil. To największa na świecie platforma blogowa udostępniająca możliwość bezpłatnego blogowania. Jak dla mnie sprawdza się w sytuacji gdy tylko chcesz pisać i nie masz z tyłu głowy rozbudowy w przyszłości swojej witryny w taki sposób aby powstał z niej rodzaj portalu, albo wspomniany wcześniej sklep internetowy. Oczywiście na wordpress.com możesz wybrać opcję płatną od 14 do blisko 100 zł miesięcznie, która jednak mimo wszystko nie da Ci takich możliwości jak drugi wariant, o którym za chwilę.

Do zalet tego rozwiązania zaliczyłbym np:

Z kolei do wad zaliczam:

WordPress.org

Druga ścieżka, to wybór rozwiązania, które daje Ci największa swobodę działania i rozwoju bloga praktycznie w dowolnym kierunku. Jednak wybierając te drogę musisz się liczyć na starcie z niewielkimi wydatkami na odpowiedni hosting, własna domenę i koniecznością poświęcenia czasu na instalację i konfigurację środowiska. Brzmi groźnie? Zapewne tak, ale w praktyce nie jest wcale takie straszne.

Zalety:

Wady: