System komentarzy na blogu

komentarzeIdąc za ciosem w związku ze zmianami na blogu, postanowiłem opisać alternatywę dla standardowego systemu komentarzy WordPress. Nie chodzi o to, że jest on zły, ale w pewnych sytuacjach można odczuwać pewien niedosyt. Poza tym wszechobecny spam w komentarzach, to coś co spędza sen z powiek niejednemu blogerowi i niestety dostarcza dodatkowych, zbędnych zajęć polegajacych na moderowaniu niechcianych komentarzy.

Do tej pory na tym blogu system komentarzy był wyłączony. Wynikało to z faktu, że blog jest bombardowany przez automaty spamujące i nie miałem ochoty poświęcać każdego dnia dodatkowego czasu na ich filtrowanie. Wolę ten czas przeznaczyć na pisanie czegoś, co być może pomoże komuś w prowadzeniu bloga.

Rozważałem komentarze Facebooka z uwagi na popularność tej społecznościówki, ale mając doświadczenie z tym systemem w ramach innych projektów, w zasadzie szybko porzuciłem taką myśl. Dlaczego? Uważam, że prawo głosu powinien mieć każdy, a nie tylko osoby, które mają profil na tym portalu. Niestety system komentarzy Facebooka ogranicza aktywność internautów tylko do osób na nim zarejestrowanych i zalogowanych. Zgoda jest ich dużo, ale dlaczego miałbym dyskryminować tych, którzy z różnych względów nie chcą mieć profilu na FB?

Alternatywą dla komentarzy WordPressa i komentarzy Facebook’a jest system DISQUS. Pozwala on nie tylko na wystawianie komentarzy przez osoby nie mające swojego profilu na FB, ale także pozwala użytkownikom innych platform społecznościowych np. Google na wyrażanie własnych opinii. To jest właśnie to czego szukałem.

Jak aktywować system komentarzy DISQUS na blogu?

Przede wszystkim musimy utworzyć swoje konto na tej platformie. Założenie konta i korzystanie z systemu jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy wejść na stronę systemu i zarejestrować się: https://disqus.com

Gdy już jesteśmy zarejestrowani kolejnym krokiem jest aktywowanie komentarzy dla naszej strony. W tym celu wypełniamy prosty formularz, gdzie podajemy adres strony oraz wprowadzamy jej nazwę oraz identyfikator (tzw. skrót)

disqus1

W zasadzie to tyle, ponieważ resztę możemy ustawić z poziomu naszego bloga. Wcześniej jednak musimy zainstalować wtyczkę, która zastąpi standardowe komentarze WordPress’a komentarzami DISQUS.

Logujemy sie do panelu bloga i przechodzimy do sekcji Wtyczki > Dodaj nową. Wykorzystamy wyszukiwarkę do znalezienia dodatku. W tym celu wpisujemy w niej słowo „disqus” i klikamy w przycisk wyszukiwania. W efekcie pojawi się lista z wtyczkami odpowiadającymi naszemu zapytaniu. Odszukujemy wśród nich „Disqus Comment System” i instalujemy, a następnie włączamy.

Po tej czynności pozostają już tylko drobne działania. Przejdź do sekcji: Komentarze > Disqus

disqus3

Wpisz swoją nazwę użytkownika oraz login do systemu Disqus i zaloguj się. Zobaczysz listę stron utworzonych w systemie komentarzy. Zaznaczasz właściwą i zapisujesz zmiany.

Gdu to zrobisz, w panelu WordPressa zobaczysz panel systemu Disqus, gdzie możesz przejść do sekcji „Settings„, aby skonfigurować go wedle własnych potrzeb. Pamiętaj aby zmienić język na polski, ponieważ domyślnie system działa w języku angielskim. W zasadzie to wszystko.

Disqus pozwala Ci w pełni moderować komentarzami, a to co najważniejsze potrafi skutecznie filtrować tony spamu, które normalnie trafiłyby na Twojego bloga i robi to naprawdę rewelacyjnie.

Zachęcam przynajmniej to przetestowania tego dodatku. Tu jednak muszę nadmienić, że z tej funkcjonalności będzie można skorzystać wyłącznie na blogach instalowanych na własnym hostingu. Być może są jacyś dostawcy darmowych blogów, którzy dają tę możliwość, ale osobiście z tym się nie spotkałem.

Jeśli nie masz bloga na własnym hostingu dowiedz się co trzeba zrobić aby go mieć tutaj.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

4 komentarze do wpisu „System komentarzy na blogu”

  1. W tej chwili zastanawiam się czy pójść w stronę komentarzy typu disqus czy commentluv i mam nie lada dylemat. Jednak chyba wybiorę disqus, gdyż całkiem duża ilość osób ten system poleca. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz