Profesjonalny blog – krok 2

W poprzednim kroku założyliśmy konto hostingowe WP Blogger niezbędne do instalacji oprogramowania dla naszego bloga. Teraz możemy przystąpić do instalacji, która jak się przekonasz jest niezwykle prosta.

W mailu z danymi do konta hostingowego znajdziesz adres do panelu administracyjnego oraz login i hasło. Użyj tych danych, a następnie po zalogowaniu się kliknij w przycisk „Zainstaluj”. Zaznaczyłem go poniżej czerwoną ramką.

Instaluj WP

Pojawi się okno z podstawowymi danymi Twojego przyszłego bloga. Zmień w nim to co uznasz za konieczne wedle własnego uznania i kliknij w przycisk Instaluj. W naszym przykładzie jak możesz zobaczyć na poniższym zrzucie w polu Zestaw wtyczek, nie wybrałem nic. Oznacza, to że domyślnie zainstaluję czysta wersje WordPress’a. Ty jednak możesz wybrać jakiś konkretny zestaw i w ten sposób pominąć późniejszą instalacje dodatków ważnych z punktu widzenia Twojego bloga. To bardzo fajna opcja znacząco oszczędzająca Twój czas. Poza tym przecież nie musisz od razu wiedzieć co warto zainstalować na starcie dlatego zestawy to dobra opcja.

dane bloga

Proces instalacji potrwa bardzo krótko, może 10-15 sekund.

instalacja

Gdy dobiegnie końca pojawi się informacja o poprawnej instalacji i jednocześnie pytanie o to czy chcesz zainstalować od razu jakieś wtyczki dla swojego bloga.

pytanie

Jeśli nie chcesz teraz nic instalować, możesz to zrobić w każdej chwili później zamknij okno. Blog jest zainstalowany i gotowy do dalszej pracy. Jak widzisz poniżej możesz swobodnie zarządzać wszystkimi najważniejszymi elementami konfiguracji. Masz dostęp do wtyczek, motywów graficznych, logowanie do panelu gdzie będziesz dodawać artykuły i kilka innych opcji. To co sugeruję to odznacz opcję indeksowania przez wyszukiwarki. Domyślnie jest to włączone, ale dopóki nie uznasz, że blog jest gotowy do upublicznienia warto to wyłączyć. Wtedy masz pewność, że Google nie zaindeksuje bloga, który jest jeszcze nie do końca gotowy. nie ma treści, nie wybrałeś jeszcze motywu graficznego itp…

interfejs

Następnie możesz przejść do zakładki Motywy i wybrać jeden z tysięcy dostępnych. Zwróć uwagę na to jak motyw jest oceniany i jak dużo ma ocen. W tym miejscu możesz motywy przefiltrować pod tym kątem. Gdy masz już co chcesz zainstalować kliknij w przycisk „Zainstaluj”.

Następnie w zakładce z motywami musisz go aktywować, a stare motywy z których nie korzystasz usuń.

usuwanie motywów

Teraz kliknij w link logowania się do WordPress’a i możesz wprowadzić swój pierwszy tekst 🙂 Powodzenia!