Profesjonalny blog – krok 2

W poprzednim kroku założyliśmy konto hostingowe niezbędne do instalacji oprogramowania dla naszego bloga. Teraz możemy przystąpić do instalacji, która jak się przekonasz jest niezwykle prosta.

W mailu z danymi do konta hostingowego znajdziesz adres do panelu administracyjnego kontem oraz login i hasło. Użyj tych danych aby wejść do cPanelu. Następnie odszukaj ikonkę „Softaculous” i kliknij na niej.

softaculous

Softaculous do rozbudowana biblioteka rozmaitych skryptów. Znajdziesz tu systemy CMS, systemy do zarządzania projektami, sklepy internetowe i wiele innych aplikacji dostępnych bezpłatnie i gotowych do instalacji jednym kliknięciem! W zależności od tego jakie konto hostingowe aktywujesz będziesz ich mieć więcej lub mniej, ale WordPress, który nas najbardziej interesuje będzie dostępny w każdym przypadku.

wybór WordPress

Wybierz aplikacje WordPress a następnie uruchom procedurę instalacji klikając w przycisk „Instaluj„.

Instalacja WordPress

Pojawi się formularz instalacji. Większość danych zostawiasz domyślnie bez zmian, niektóre warto wypełnić lub zmienić.

Pól jest więcej niż na powyższym zrzucie ekranu. Poniżej krótkie objaśnienie każdego z nich.

  • Wybierz protokół – na kontach didwear masz w standardzie certyfkat SSL bez dodatkowych opłat. Certyfikat służy do szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy przeglądarką a serwerem. Zdecydowanie rekomenduje z niego korzystać. Wybierz protokół  https://
  • Wybierz domenę – możesz wybrać adres pod jakim będzie zainstalowany blog.
  • W katalogu – nazwa katalogu w jakim blog ma być zainstalowany. W naszym przykładzie jest to domyślnie „wp”, co spowoduje, że blog zadziała pod adresem jak-zalozyc-bloga.info/wp. Jeśli chcemy aby blog działał pod adresem jak-zalozyc-bloga.info musimy usunąć wartość tego pola pozostawiając je puste.
  • Ustawienia witryny – tu wpisujemy domyślną nazwę strony i slogan. Te elementy potem można będzie modyfikować więc śmiało możesz pozostawić domyślne i nic tu nie zmieniać.
  • Konto administratora – tu określamy nazwę użytkownika (login) o prawach administratora oraz jego hasło. Pamiętaj aby nie używać loginu admin. Użyj jakiegoś innego i co istotniejsze użyj silnego hasła, które możesz tu wygenerować klikając w ikonkę kluczyka. Wpisz tu także istniejący adres email administratora.
  • Język – pozostaw polski.
Pozostałe opcje możesz pominąć. Zjedź na sam dół formularza i kliknij w przycisk „Instaluj”
 

Gdy instalacja przebiegnie pomyślnie w potwierdzeniu zobaczysz adres pod jakim została wykonana oraz adres do panelu administracyjnego bloga. W tej chwili możesz się już zalogować i zacząć pracę.

To wszystko o czym napisałem powyżej możesz także zobaczyć na poniższym filmie.