Profesjonalny blog – krok 1

W tym poradniku krok po kroku przedstawię Ci sposób uruchomienia bloga na własnym hostingu. W tym celu pierwszą czynnością jaką musisz wykonać jest uruchomienie konta hostingowego. Bez niego nie zainstalujesz oprogramowania koniecznego do uruchomienia bloga. Jak być może czytałeś wcześniej rekomenduję WPEngine jako platformę hostingową dla WordPress’a, ale także bardziej ekonomiczne rozwiązanie w postaci naszego polskiego hostingu DidHost.

Jeśli masz konto gdzie indziej nic nie stoi na przeszkodzie abyś także skorzystał z tego opisu, a zwłaszcza z kolejnych kroków gdzie omawiamy proces instalacji i konfiguracji bloga. Jeśli hostingu jeszcze nie masz lub rozważasz zmianę, wystarczy że postąpisz dokładnie wg mojego opisu, aby w krótkim czasie dysponować własnym, niezależnym blogiem z olbrzymim potencjałem rozwoju.

Blog, którego w ten sposób uruchomisz nie tylko da Ci duże możliwości, ale także będzie piekielnie szybki i bezpieczny. Co więcej zarządzanie nim od strony technicznej będzie niezwykle proste za sprawą ciekawych narzędzi dostępnych na tym hostingu, co jest bardzo rzadkie jak chodzi o nasz rodzimy rynek. Te wszystkie elementy o których piszę będą miały dla Ciebie i Twojego bloga olbrzymie znaczenie, ale do szczegółów jeszcze dojdziemy.

Specjalnie dla świeżo upieczonych blogerów przygotowane jest dedykowane konto o nazwie „WP Blogger”. Konto oferuje wszystko co jest Ci potrzebne do wystartowania z własnym blogiem. Zacznijmy więc. Aby przejść do składania zamówienia kliknij w poniższy przycisk:

Przejdziesz do formularza zamówienia. W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o wybór domeny, czyli adresu www pod jakim Twój blog będzie działać. Możesz zarejestrować bezpłatnie domenę .pl na 1 rok, co rekomenduję bo to będzie wizytówka Twojego bloga, ale jeśli chcesz w przyszłości nieco zaoszczędzić na kosztach utrzymania domeny masz do dyspozycji domenę oferowaną przez DidHost specjalnie dla blogerów. Ta domena to .bloa.pl, co oznacza, że możesz założyć bloga, który będzie miał adres wyglądający np tak: nazwa.bloa.pl. W sumie adres bardzo fajny. Mimo wszystko jeśli nie boisz się wydać po roku dodatkowo kilkudziesięciu złotych na utrzymanie domeny w kolejnym sugeruję rejestrację własnego adresu:

wybór domeny

Po wpisaniu nazwy domeny i kliknięciu w przycisk „Sprawdź” system sprawdzi czy domena na jaka masz apetyt jest jeszcze wolna. Jeśli tak jest otrzymasz potwierdzenie, że domenę można zarejestrować. W innym przypadku pozostaje Ci szukać kolejnej nazwy.

Gdy już znajdziesz domenę, która jest wolna i możesz ją zarejestrować kliknij w przycisk „Kontynuuj”. W kolejnym kroku możesz wybrać dodatkowe opcje takie jak okres abonamentowy:

okres abonamentowy

Tu warto dodać, że jeśli wybierzesz od razu opłatę roczną dwa miesiące otrzymasz bezpłatnie, czyli realnie zapłacisz za 10 miesięcy. W naszym przykładzie zostaniemy przy abonamencie rozliczanym miesięcznie w kwocie trzydziestu złotych z groszami. Klikamy w przycisk Kontynuuj.

Jeśli rejestrujesz domenę, a nie korzystasz z bezpłatnej subdomeny DidHost, wówczas padnie jeszcze pytanie o publikację danych w bazie whois. To rejestr abonentów domen. Zaznacz opcję NIE i przejdź dalej.

whois

Dotarliśmy do podsumowania zamówienia gdzie można jeszcze zweryfikować czy wszystko się zgadza i wprowadzić kod rabatowy jeśli taki posiadamy. Ja taki kod mam i chętnie się nim podzielę 🙂

W miejscu, które podkreśliłem na czerwono wpisz poniższy kod:

WP50

Po wpisaniu kodu kliknij w przycisk „Sprawdź kod”. Jeśli będzie poprawny cena usługi zostanie odpowiednio pomniejszona i możesz przejść do realizacji zamówienia gdzie podajesz dane abonenta usługi i ostatecznie dokonujesz płatności.