Początki pisania bloga

startChcesz pisać bloga, postrzeganego na poważnie, niezależnie od treści? Być może planujesz kiedyś zarabiać za jego pośrednictwem? Trzeba wobec tego spełnić kilka podstawowych zasad.

Pisać każdy może… Problem w tym, żeby całość wyglądała profesjonalnie

Po pierwsze: bardzo ważna jest poprawność ortograficzna, interpunkcyjna i stylistyczna. Dzisiaj sprawa jest ułatwiona; w razie wątpliwości, można podpowiedzi poszukać w sieci. Niektóre pomyłki są podkreślane przez edytor na czerwono, warto wtedy zwrócić na taki wyraz uwagę. Kiedyś potrzeba było kilku słowników, by z całą pewnością stworzyć poprawny pod wszystkimi względami tekst. Dziś mamy cały zasób wiedzy pod ręką, a raczej pod klawiaturą. Dlaczego z niego nie skorzystać?

Po drugie: szata graficzna. Odpowiedniej wielkości, wyraźna pod względem kroju czcionka, odpowiedni dobór kolorów pisma i tła. Na pewno czerwień nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie mamy do czynienia z dużym napisem reklamowym, a tekstem do przeczytania. Lepiej wygląda czarne na białym, niż białe na czarnym, czyli ogólnie ciemniejsza czcionka na jaśniejszym tle. Jest to istotne, zwłaszcza, jeśli blogujący pisze, by być czytanym przez szersze rzesze, chce dotrzeć do wielu czytelników.

Po trzecie: idea bloga. Czasem blog powstaje w związku z konkretną tematyką, innym razem jest bardziej pamiętnikiem albo miejscem, w którym piszący porusza różnorodne problemy. Dobrze jest mieć wstępne założenie, co i komu chcemy przekazać.

Po czwarte: blog, jeśli nie strzeże go żadne hasło, jest wirtualnym miejscem ogólnie dostępnym. Powinny panować tu pewne zasady, jeśli chodzi o rozmowę i wymianę opinii. Czyli warto przypomnieć na wstępie o niepisanym kodeksie dobrego wychowania, jeśli blog ma taki charakter, że mogą tu pojawić się czytelnicy z różnych środowisk, w różnym wieku, płci, zawodów i pochodzenia.

Nawet, jeśli blogujący twierdzi, że pisze przede wszystkim dla siebie, a jednocześnie udostępnia swoje notki dla wszystkich, bardziej lub mniej przypadkowych czytelników, warto zadbać o wyżej wymienione szczegóły. Stworzone przez konkretną osobę miejsce wirtualnych wypowiedzi może się stać kiedyś jego wizytówką, decydująca o czyimś być albo nie być w konkretnej chwili, sytuacji, czy projekcie lub grupie.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest