Jak zarabiać w internecie na blogu

SONY DSCBlog to platforma służąca publikacji i wymianie informacji, która świetnie sprawdza się także jako narzędzie pozwalające uzyskać dodatkowe dochody. Wyobraź sobie sytuację, w której robisz to co lubisz, czyli prowadzisz swojego bloga, tworzysz na nim wartościowe treści, które sprawiają Ci dużo frajdy i do tego na tym zarabiasz. To wymarzony scenariusz.

Są jednak dwa fundamentalne warunki jakie należy spełnić aby korzyści finansowe z naszego blogowania stały się realne.

1. Wysokiej jakości treści

To moim zdaniem najważniejszy element, bez którego marzenia o strumieniu gotówki z bloga pękają jak bańka mydlana. Dobre teksty, ciekawe teksty, wartościowe teksty, które są w stanie przyciągnąć internautów, to główny napęd naszego blogowego biznesu. Nikt nie będzie traktował Twojego bloga poważnie, a już na pewno mało kto zechce do niego wrócić czy polecić innym jeśli jego zawartość merytoryczna będzie wątpliwej jakości.

2. Oglądalność

Jeśli Twój blog notuje kilka unikalnych wizyt dziennie nie ma szans aby przełożyło się to sensownie na dochody. Oglądalność jest w zasadzie konsekwencją punktu 1. Jeśli treści są interesujące i wartościowe internauci chętnie będą polecali Twojego bloga. Będą się dzielić linkami do Twoich artykułów na forach i portalach społecznościowych, a to wszystko będzie miało wpływ na słupki odwiedzin. Słupki z kolei można w stosunkowo łatwy sposób przełożyć na dochody. Im wyższa oglądalność tym wyższy potencjał ekonomiczny bloga.

Na czym zarabiać?

Najpopularniejszym źródłem dochodu w sieci są reklamy. W nich drzemie olbrzymi potencjał, ale aby ten potencjał wykorzystać powyżej opisane punkty bezwzględnie muszą być spełnione.

Sieć raklamowa

Najpopularniejszym sposobem na dorobienie paru groszy jest rejestracja w sieci reklamowej takiej jak np. Google AdSense. Dzięki temu w prosty sposób utworzysz bloki reklamowe emitujące reklamy i w prosty sposób wstawisz je na swojej stronie. Działa to w taki sposób, że gdy osoba odwiedzająca Twojego bloga kliknie na reklamie Ty z tego tytułu uzyskasz kilka, kilkanaście a niekiedy kilkadziesiąt eurocentów. Jeśli Twój blog notuje ruch na poziomie tysiąca unikalnych odwiedzin dziennie lub więcej, to zarobki z emisji reklam mogą być odczuwalne, a na pewno pozwolą Ci spokojnie utrzymać usługę hostingową, na której działa blog i jeszcze nieco odłożyć. Przy ruchu 1000 UU dziennie można szacować, że dzienny przychód może wynieść nawet kilka euro. Przyjmując że będzie to np. 5 euro, to jeśli pomnożysz to przez 30 dni masz sumkę 150 euro czyli około 600 zł. Nie są to oczywiście kwoty, które sprawią że staniesz się bogaczem, jednak taki dodatkowy zastrzyk gotówki na pewno będzie odczuwalny. Jeśli Twój blog będzie miał dużo większą popularność to i dochody z reklam także będą dużo wyższe.

Bezpośrednia sprzedaż reklam

Jeśli blog notuje duże zainteresowanie i znaczny ruch można się pokusić o ominięcie pośredników w postaci sieci reklamowych i zaoferować bezpośrednią sprzedaż przestrzeni reklamowej na stronie. Jeśli dotrzesz do reklamodawców, to ta forma sprzedaży może przynieść Ci znaczne korzyści finansowe ponieważ 100% przychodu masz dla siebie. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to takie proste chociażby z tego względu, że musisz mieć działalność gospodarczą bo inaczej będzie Ci ciężko przekonać potencjalnych reklamodawców do stałej współpracy. Musisz także aktywnie ich poszukiwać i umieć przedstawić potencjalne korzyści wynikające z reklamowania się na Twojej stronie. Wysoka oglądalność jest tu jednym z kluczowych elementów w trakcie prowadzenia rozmów. Jeśli Twój blog jest wyspecjalizowany w określonej tematyce, może być Ci łatwiej dotrzeć do reklamodawców dla których Twoi Czytelnicy są odpowiednim targetem.

Programy Partnerskie

Zaraz po sieciach reklamowych takich jak Google AdSense, to kolejna bardzo popularna metoda na zwiększenie dochodów z bloga.

Na czym to polega? Na polecaniu usług lub produktów organizatora programu partnerskiego. Najczęściej sprowadza się to do umieszczenia na stronie (blogu) odpowiedniego kodu, który wyświetla banner reklamowy zawierający Twój unikalny identyfikator (analogicznie jak w przypadku emisji reklam typu Google AdSense). Gdy osoba odwiedzająca Twój blog zainteresuje się, kliknie i następnie zakupi usługę lub dany produkt, Ty otrzymasz od organizatora Programu Partnerskiego prowizję, która może wynieść od kilku nawet do kilkudziesięciu procent ze sprzedaży poleconego produktu.

Możesz brać udział w wielu Programach Partnerskich aczkolwiek uważaj żeby nie przesadzić bo zbytnie naszpikowanie strony reklamami może mieć negatywny wpływ na odbiór Twojego bloga i może prowadzić do zmniejszenia jego popularności, a tym samym do obniżenia Twoich dochodów. Czasem trafiam na stronę, gdzie muszę się przedzierać przez gąszcz reklam zanim dotrę do treści, które mnie interesują. Najczęściej nigdy nie wracam już na taką stronę.

Warto dobrać program partnerski tak aby odpowiadał tematycznie profilowi naszego bloga. Zwiększa to szansę na wyższą konwersję, ponieważ przyciągasz na swoją stronę ludzi, których dany produkt prawdopodobnie będzie interesował.

Przykładowo jeśli prowadzisz bloga z branży IT, bloga poświęconego zagadnieniom dotyczącym internetu itp…, poszukaj produktów, które w taką tematykę najlepiej się wpisują. Jako przykład podam przywoływaną w innych artykułach platformę hostingową o12.pl. Ich Program Partnerski daje Ci 20% prowizji od kwoty netto każdej sprzedanej dzięki Twojemu poleceniu (Twojej stronie) usługi hostingowej. Fajne jest też to, że zarabiasz także w sytuacji gdy Klient, któremu poleciłeś usługę odnowi ją w przyszłości na kolejny okres abonamentowy. Pozyskanie w ten sposób dla o12.pl grupy kilkudziesięciu Klientów może nam dać całkiem przyjemny grosz. Przy założeniu, że dzięki Twojej stronie hosting zamawia 20 Klientów w miesiącu, to od każdego z nich masz przychód na poziomie nawet 65 zł. Jeśli pomnożysz to razy 20 masz 1300 zł. Gdy rok się zapętli czyli jedni będą odnawiać, a inni zamawiać nowe konta, wtedy ich ilość może wzrosnąć dwukrotnie, dwukrotnie podnosząc także przychód, czyli w naszym przykładzie może to być 2600 zł, i tak po kilku latach można sobie wypracować bez specjalnego wysiłku całkiem przyjemną pensję miesięczną i to z samego programu partnerskiego. Jeśli dołożymy do tego przychody z emitowanych reklam, to kto wie może nasz blog stanie się głównym i jedynym źródłem dochodów 🙂
Jeśli interesuje Cię ten program, szerszy opis z nim związany znajdziesz na stronie http://o12.pl/program-partnerski

Programów Partnerskich znajdziesz dużo. Dobieraj je rozważnie, ponieważ jeśli wejdziesz w program, który oferuje kiepski produkt lub usługę, to jako polecający możesz być przez niektórych Twoich czytelników z nim utożsamiany, co może mieć negatywny wpływ na postrzeganie Twojej pracy.

Sprzedaż treści

Ta metoda zarabiania ma szansę na powodzenie ale tylko na serwisach o dużej renomie i silnej pozycji. Wprowadzenie modelu polegającego na sprzedaży dostępu do wybranych treści bloga bezwzględnie wymaga od Ciebie wysokiej jakości tekstów o dużej wartości dla Czytelników. Jeśli sprzedasz komuś dostęp do treści, które okażą się kiepskie nie masz co liczyć, że w przyszłości przedłuży abonament lub wykupi dostęp do choćby pojedynczego artykułu. Ta forma zarobkowania jest stosunkowo rzadka, a najczęściej można ją spotkać na serwisach mocno wyspecjalizowanych w wąskiej dziedzinie. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym bo wprowadzenie opłat może poskutkować odejściem wielu Czytelników dlatego jakość i wartość oferowanych treści jest w tym modelu niezwykle istotna.

Jak widzisz jest kilka sposobów na to aby blog wygenerował dochód, ale jak z pewnością zauważyłeś kluczową sprawą są ludzie, którzy go odwiedzają. Możesz stanąć na głowie, możesz wdrożyć potencjalnie najbardziej dochodowe mechanizmy na stronie, ale wszystko to nie przyniesie efektu jeśli nie będziesz miał na blogu ruchu. Zadbaj więc w pierwszej kolejności o jakość i regularne zasilanie bloga wartościowymi treściami. Gdy odnotujesz rosnącą oglądalność, możesz powoli wdrażać reklamy, czy to korzystając z sieci reklamowych, programów partnerskich lub obu jednocześnie. Pamiętaj aby reklamy umieszczać w miejscach widocznych i łatwo dostępnych, ale w taki sposób aby nie przeszkadzały w lekturze Twojego bloga. Irytujące, nachalne serwowanie reklam, zwłaszcza gdy masz bloga na rozruchu, wpłynie bardzo negatywnie na jego odbiór i może poważnie zaburzyć dynamikę wzrostu oglądalności czy wręcz wywołać na tym polu regres.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

18 komentarzy do wpisu „Jak zarabiać w internecie na blogu”

 1. Witam, mam pytanie, gdzie założyć bloga, by pomóc mojej mamie… jest bardzo chora, nikt nie chce pomóc, może internauci, będą bardziej przychylni… gdzie mogę szukać pomocy… gdzie to się sprawdzi…?

  Odpowiedz
 2. Sposobów zarabiania w internecie jest wiele.Od siebie dodam zarabianie na własnych produktach lub usługach.Może to być np.sprzedaż specjalistycznej wiedzy w postaci kursu lub sprzedaż poprzez sklep internetowy biżuterii.Możemy wtedy wykorzystać bloga do przekierowania ruchu na sklep.Innym sposobem jest lista adresowa ale to temat rzeka.Jedna uwaga,jaki by to nie był sposób to nie zarabia się z dnia na dzień od razu,z małymi wyjątkami.Ale nie o wyjątkach jest mowa.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 3. Witam,moja przygoda z blogiem dopiero sie zaczyna,a mianowicie ,korzystając z rad,znalezionych na tej stronie wczoraj założyłam bloga na bloa.pl. Wykonując wszystko, krok po kroku,stworzyłam stronę główną, dodałam zdjęcie i pierwszy wpis. Problem polega na tym , że wchodząc na strone swojego bloga,wyświetla sie strona główna, kategoria,a kiedy klikam na kategorię, cały wpis sie buforuje i nie można go otworzyć. Znajomi również próbowali , na marne. Gdzie mogłam popełnić błąd? Jaka może być przyczyna? z góry dziekuje za odpowiedzieć

  Odpowiedz
 4. przerobiłem kilka programów partnerskich zanim trafiłem na taki, które oferuje przydatne produkty i dobre prowizje. Jeżeli ktoś jest zainteresowany współpracą to zapraszam do kontaktu: http://moj-milion.pl (oferuję pomoc w początkach działalności oraz powiem jak zarobić 1500 zł w zasadzie w kilak dni)

  Odpowiedz
 5. Świetnym sposobem na promocję bloga i zwiększenia zarobków na nim jest korzystanie z platformy BlogBooster. Zrzesza ona blogerów i przez nią można pozyskać nowych odbiorców, a także korzystać z ich zleceń.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz