Blog na własnym hostingu, zalety i wady

blog-pPrzede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dla kogo ta forma blogowania sprawdza się najlepiej. Wg mnie jest to droga, którą powinni iść wszyscy poważnie myślący o własnych blogach i swojej aktywności w sieci. Pewnie osoby, które prowadzą blogi z niezłym rezultatem na darmowych platformach kręcą teraz głowami, ale w mojej opinii bezpłatne platformy blogowe dobre są w sytuacji gdy sprawdzamy czy nasze blogowanie w ogóle ma szansę przetrwać (czy to przypadkiem nie słomiany zapał) oraz w sytuacji, w której nie zależy nam na technologicznym rozwoju bloga, a jedynie na publikowaniu naszych przemyśleń. Jeśli to jest wystarczające, to nie ma sensu pakować się w koszty, ale w praktyce apetyt rośnie w miarę jedzenia i często okazuje się, że jednak darmowy blog nie jest w stanie zaspokoić naszych ewoluujących potrzeb.

OK, ale skupmy się na temacie, czyli na zaletach oraz wadach związanych z prowadzeniem własnego bloga na wykupionym koncie hostingowym.

Zalety

Podobnie jak w przypadku zalet w artykule dotyczącym darmowych blogów, tu również skupię się na kilku w mojej ocenie najważniejszych cechach przemawiających za tą formą blogowania. Mógłbym je skwitować jednym stwierdzeniem „100% swobody”, ale nie pójdę na łatwiznę 😉

Decydujesz o wyglądzie

To jak Twój blog wygląda nie jest bez znaczenia. Oprawa publikowanych treści to ważny element mający wpływ na to, jak jest odbierane to co chcesz przekazać swoimi publikacjami. Nie będę wnikał w zagadnienia z zakresu web usability, bo nie tego dotyczy ten tekst, niemniej wygląd bloga to element ważny. Są tacy, którzy nie zgadzają się z tym punktem widzenia, twierdząc, że to treść jest najważniejsza, a wygląd nie ma znaczenia. Owszem jeśli blog jest wyspecjalizowany, działa w konkretnej niszy, to dla czytelników ceniących jego wartość merytoryczną wygląd rzeczywiście nie odgrywa większej roli, ale to przypadki stosunkowo rzadkie.
Masz na szczęście wiele dróg do wyboru i nic Cię nie ogranicza (no może poza portfelem). Jeśli jesteś grafikiem, a do tego masz wiedzę z zakresu kodowania HTML/CSS, możesz opracować swój indywidualny projekt i wdrożyć go na blogu. Jeśli nie masz takich zdolności, to nie martw się tym na zapas, ponieważ jest jeszcze kilka innych możliwości. WordPress oferuje pokaźną bibliotekę bezpłatnych motywów dla Twojego bloga. Możesz przeglądać je bezpośrednio z poziomu aplikacji i instalować jednym kliknięciem, jeśli tylko któryś Ci się spodoba. Z kolei gdy cenisz sobie górną półkę, możesz korzystać z serwisów sprzedających gotowe motywy, np:

i wielu innych. Ceny nie są wygórowane najczęściej jest to przedział od 30 do 50 dolarów czyli w granicach 100 – 160 zł. Warto dodać, że koszt wykonania motywu dla bloga o jakości jaką znaleźć można na powyżej wymienionych serwisach byłby mniej więcej dwudziestokrotnie wyższy. Woooow 😉
Bez względu na to czy grafikę dla strony opracujemy samodzielnie, kupimy lub pobierzemy z bazy bezpłatnych motywów dostępnych w sieci, decydujemy o tym jak nasz blog będzie wyglądał. Takiej swobody nie zapewni nam żadna platforma blogowa, ale wyłącznie blog na własnym koncie hostingowym.

Decydujesz o funkcjonalności

Temat jest analogiczny do powyższego opisu związanego z wyglądem. Korzystając z bloga na własnym koncie hostingowym możesz rozbudować go w dowolny sposób. Jeśli potrafisz kodować w PHP możesz nauczyć się tworzenia wtyczek do WordPressa i obudować go funkcjami, których potrzebujesz. Jeśli nie masz takich umiejętności możesz sięgnąć do imponującej bazy bezpłatnych wtyczek. Jeśli masz pomysł na jakąś niestandardową funkcjonalność bloga, są bardzo duże szanse, że ktoś już na ten sam pomysł wpadł wcześniej i opracował odpowiednią wtyczkę, którą teraz możesz pobrać i zainstalować bezpłatnie. Podobnie jak w przypadku motywów graficznych w sieci znajdziesz także płatne wtyczki, np na stronie: http://codecanyon.net/category/wordpress. Ceny są symboliczne, a niektóre rozszerzenia naprawdę niezwykle interesujące. Przygotuję przy najbliższej okazji osobny artykuł, gdzie opiszę ciekawe płatne rozszerzenia.
Podsumowując, Twój blog może zaoferować czytelnikom praktycznie każdy rodzaj funkcjonalności, ale nie tylko czytelnikom. Także ty jako administrator możesz w ten sposób wzbogacić bloga o wtyczki, które pomogą Ci w jego promocji/SEO, pozwolą go lepiej zabezpieczyć, itd…

Decydujesz o charakterze

Nikt nie może zabronić Ci prowadzenia bloga na systemie WordPress w celach komercyjnych jeśli korzystasz z niego na własnym, płatnym koncie hostingowym.
Nie jest niczym nadzwyczajnym stwierdzenie, że dobrze prowadzone, popularne blogi są dla ich autorów całkiem niezłym źródłem dochodów. Oczywiście wymaga to włożenia w projekt znacznej ilości pracy, niemniej jest to możliwe i w zasięgu ręki każdego blogera.
Jeśli prowadzisz blog na płatnym hostingu masz pełne prawo do działalności komercyjnej. Możesz więc wyświetlać reklamy, możesz sprzedawać dostęp do treści czy wręcz fizyczne produkty uruchamiając w ramach bloga funkcjonalny sklep internetowy. Twój blog wcale nie musi być tylko blogiem. Decydując o wyglądzie oraz funkcjonalności możesz z nim zrobić praktycznie wszystko.

Decydujesz o lokalizacji

Jeśli stwierdzisz, że operator hostingowy nawala, to w każdej chwili możesz przenieść swojego bloga do innego dostawcy hostingu. Możesz zabrać zarówno całą stronę z bazą danych, jak również swoją domenę (o ile nie korzystasz z bezpłatnej subdomeny operatora). Twój blog jest po prostu w pełni Twój. Ty decydujesz u kogo i na jakiej usłudze hostingowej będzie działać. Prowadząc bloga na darmowych platformach blogowych takiej możliwości niestety mieć nie będziesz.

Mógłbym jeszcze wymienić kilka innych zalet, które bezpośrednio związane są z utrzymaniem bloga na własnym koncie hostingowym, np. swobodna integracja bloga z takimi usługami jak CDN (Content Delivery Network). Jedną z popularniejszych tego typu usług jest CloudFlare, która w przypadku blogów zwłaszcza na WordPressie, wnosi dwie wartości dodatnie. Z jednej strony przyspiesza działanie bloga, z drugiej chroni go przed wieloma zagrożeniami płynącymi z sieci w tym także znacznie ogranicza ilość spamu w komentarzach.

Blog na własnym koncie hostingowym to wiele możliwości związanych z optymalizacją bloga, lepszym dostosowaniem go pod kątem pozycjonowania (SEO), użyciem dodatkowych narzędzi oferowanych przez hosting.

Osobiście korzystam z kont o12.pl, który to hosting zdecydowanie rekomenduję. Będzie jeszcze jednak czas na szerszy opis z tym związany. Wróćmy do tematu. Opisałem kilka zalet korzystania z płatnego hostingu do prowadzenia bloga. Wygląda ciekawie, prawda? OK, to teraz druga strona medalu.

Wady

Niestety nie ma rzeczy idealnych (wielka szkoda). Nie jest tu wyjątkiem blogowanie na płatnym hostingu. Przyjrzyjmy się kilku istotnym wadom.

Konieczność płacenia za hosting – domenę

Coś czego większość z nas nie lubi, to płacić za cokolwiek. Fajnie by było, gdyby wszystko było za darmo, ale niestety tak nie jest. Decydując się na prowadzenie bloga na wysokim poziomie nie unikniemy wydatków, to pewne jak to że każdego dnia Słońce wschodzi na niebie. Pozostaje jedynie pytanie „ile?”. No właśnie i tu pojawiają się rozbieżności nie tyle wynikające z różnych ofert firm hostingowych, co z popularności naszego bloga.

Jeśli nasz blog doczekał się znacznego ruchu, to może się okazać, że typowy hosting współdzielony będzie niewystarczający i koszty rzędu 200-300 zł w skali roku będą musiały przeobrazić się w koszty 200-300 zł, ale w skali miesiąca, co pozwoli utrzymać odpowiednio wydajny serwer dedykowany. Ufff, nie przeraziłem Cię? Spokojnie, aż tak strasznie nie jest. Aby blog osiągnął taki ruch, który będzie wymagał serwera dedykowanego, musi mieć naprawdę sporą oglądalność, a ta, jeśli umiejętnie poprowadzisz bloga, może przekształcić się w konkretne zyski finansowe, które pokryją koszty usługi, a nawet może uda Ci się coś odłożyć. W większości wypadków hosting dedykowany wystarcza na wiele lat. Dlatego to o czym napisałem powyżej nie musi Cię dotyczyć, ale warto abyś miał świadomość, że zwykłe usługi hostingowe przeznaczone są dla niewielkich stron, a dobrze rozpędzony blog będzie miał na tyle duże wymagania, nazwijmy to sprzętowe, że jego dalszy rozwój będzie wymagał większych inwestycji.

Oczywiście poza opłatami za hosting masz jeszcze na głowie utrzymanie domeny, gdzie koszt zależy od jej rodzaju (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie), no chyba że zdecydujesz się na domenę bezpłatną np. moj-blog.o12.pl,  wówczas jedynym wydatkiem będzie utrzymanie hostingu.

Jakby na to nie patrzeć parę złotych rocznie trzeba przeznaczyć. To czy jest to dużo czy mało zależy rzecz jasna indywidualnie od blogera. Jeśli jednak zależy Ci na pełnej kontroli, a do tego Twój blog ma generować jakieś zyski, te wydatki okażą się niewielkie i niestety konieczne.

Dbałość o oprogramowanie

Oprócz generowania treści na bloga i zarządzania nim masz jeszcze na głowie jedno niezwykle ważne zadanie. Jest nim dbałość o oprogramowanie WordPress’a, wszelkie zainstalowane wtyczki i motywy graficzne. Chodzi głównie o to aby wymienione elementy były regularnie aktualizowane. Nowe wydania WordPress’a to nie tylko nowe lub ulepszone funkcje, ale często także ważne poprawki związane z bezpieczeństwem. Zaniedbanie aktualizacji najczęściej kończy się źle, a zwalanie w takiej sytuacji winy na operatora hostingu nic nie da, bo to ewidentnie nasza wina, nasze zaniedbanie i trzeba się z tym pogodzić. Aby problemów uniknąć, a przynajmniej zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia, aktualizacje traktuj jak 11 przykazanie. Pozostaje zatem pytanie: czy jest to trudne? Otóż okazuje się, że nie. Aktualizacja sprowadza się w zasadzie do kliknięcia w przycisk „Aktualizuj”. WordPress poinformuje nas o tym, że jest nowa wersja i poprosi o wykonanie aktualizacji. Można nawet pójść dalej. Na hostingu o12.pl działa biblioteka Softaculous, gdzie można nie tylko jednym kliknięciem zainstalować WordPress’a, ale także ustawić automatyczne aktualizacje bez naszego udziału. Dotyczy to jednak tylko głównego skryptu, natomiast wtyczki i motywy tak czy inaczej musimy aktualizować w panelu administracyjnym klikając we wspomniany przycisk aktualizacji.
Podsumowując. Musisz pamiętać o tym aby aktualizować skrypty i wykorzystywane wtyczki, aczkolwiek sama procedura aktualizacji nie wymaga od Ciebie żadnej tajemnej wiedzy. Jeśli umiesz posługiwać się myszką komputerową, to na pewno potrafisz także zaktualizować WordPress’a 🙂

Musisz radzić sobie sam

Skoro masz dostęp do wszystkiego i kontrolę nad wszystkim, to może się zdarzyć, że eksperymentując, nagle coś przestanie działać. W takiej sytuacji nie masz co liczyć na operatora hostingu, bo ten może Ci pomóc w sprawie usługi hostingowej, a nie instalowanych przez Ciebie na koncie skryptów. Oczywiście w prostych sytuacjach często operator jest w stanie podpowiedzieć gdzie szukać problemu czy nawet pomoże go rozwiązać, ale trzeba pamiętać, że nie może on przeprowadzać audytów tego co mamy na hostingu. To nie jego zadanie, to zadanie nasze (Twoje). Na szczęście nie zostajesz z problemem całkowicie sam. Do Twojej dyspozycji jest duża społeczność skupiona wokół WordPress’a, która chętnie pomaga sobie wzajemnie. Jeśli więc coś przestanie Ci działać i nie wiesz co się stało, wystarczy opisać sytuację na forum wsparcia WordPress’a, a najprawdopodobniej szybko otrzymasz pomoc.

Trzy wymienione wady w mojej ocenie są najważniejsze. Płatności, myślenie o aktualizowaniu skryptów i w końcu radzenie sobie we własnym zakresie z problemami. Do tego można jeszcze dorzucić konieczność samodzielnego promowania bloga. Jego uruchomienie nic nie da jeśli nie pojawią się czytelnicy, a Ci pojawią się gdy na blogu będzie co czytać plus będzie go można znaleźć. Co robić, żeby blog miał większe szanse na powodzenie, aby był w sieci widoczny opiszę w innym artykule. Jest to konkretna praca, dla jednych łatwa i przyjemna dla drugich uciążliwa i trudna do ogarnięcia. Trzeba się jednak tym zająć inaczej prowadzenie bloga nie będzie miało większego sensu.

Jak widzisz prowadzenie bloga nie jest rzeczą aż tak łatwą i niewymagającą jakby się mogło wydawać. Im masz większe oczekiwania, tym więcej musisz dać od siebie, czy to w postaci zaangażowania czy w postaci gotówki. Jeśli jesteś na to przygotowany, a blog jest dla Ciebie ważny, to prowadzenie go na własnym koncie hostingowym jest w zasadzie jedyną słuszną drogą rozwoju.

zobacz  jak założyć bloga

Aby lepiej zrozumieć zalety i wady płatnych blogów, zapraszam także do lektury artykułu, gdzie prezentuję zalety i wady bezpłatnych rozwiązań. Artykuł znajdziesz tutaj.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

22 komentarze do wpisu „Blog na własnym hostingu, zalety i wady”

 1. Wymienione wady i zalety prowadzenia bloga na własnym hostingu są słuszne.Dla kogoś kto zaczyna blogować a jeszcze do końca nie wie jak będzie to wygladać dobrym rozwiazaniem jest opcja miesięcznej oplaty rzędu np. 30 zł.Są jeszcze inne zalety tego rozwiazania.Po pierwsze taka kwota 30 zł m-nie nie boli tak jak jednorazowy wydatek 200-300 zł.IJesli okaże sie że blogowanie to był tzw. słomiany zapał to mozna po 3-4 m-cach zrezygnować.I nie płacimy z góry 200-300 zł za rok.A jeśli okaże sie że dobrze nam idzie to mamy juz od początku bloga na swoim hostingu i wszelkie mozlwości i korzyści z tym zwiazane.Pozdrawiam.

  • Do testowania swojego zapału najlepiej wybrać darmową platformę blogową, których jest od groma i nie ponosić wówczas żadnych kosztów. Jak zapał nie minie a apetyt wzrośnie wtedy wybiera sie cos co pozwoli nam rozwinąć skrzydła. Czy to bedzie coś za 10 zł czy za 1000 to już wyłącznie indywidualna decyzja.

   • Witam .
    Darmowa oczywiście lepsza opcja .
    Ale co jeśli zdecyduję , że nie była to zachcianka ? . Nie mam już możliwości przenieść całej mojej pracy na płatny hosting ? Wszystko znika i zaczynam od początku ?proszę pomóc mi podjąć decyzję , proszę o radę . Pozdrawiam (jolka )

  • Zależy kogo nie boli. Jeśli nie masz dochodów, a chcesz zacząć coś robić, to i 5 zeta robi różnicę

 2. Kiedy instaluję wordpressa to w zakładce In directory sugerowałeś zostawić wp. Wtedy aby trafić na mój blog trzeba wpisać w przeglądarkę nazwa.pl/wp/ bo jeśli wpisuję tylko nazwa.pl to wyskakuje komunikat, że strona w budowie. Proszę o informację jak zrobić, żeby użytkownik, który chce wejść na mojego bloga nie musiał pisać tego /wp/. Od razu dodam, że jeśli zostawię to okno in directory puste to nie chce mnie przepuścić przez instalację. Proszę o pomoc.

 3. W darmowych blogach można przecież wgrac swój szablon.Można też zarejstrować darmową domene:)

  • Na niektórych ale nie na wszystkich, co do domeny to te darmowe mają najczęściej niestety tę wadę, że w razie W nie możesz ich sobie ze sobą zabrać do innego operatora.

  • Moim zdaniem – jeżeli już inwestujesz w domenę, to pewnie traktujesz blogowanie poważnie.

   Czyli kilkadziesiąt zł rocznie na hosting nie robi różnicy finansowej.

   A za tą cenę masz WordPress’a ze wszystkimi jego dobrodziejstwami.

   Pytanie może powinno brzmieć – nie „jak”, ale „czy” i „po co” tworzyć bloga. Starałem się odpowiedzieć na to na http://wojciechpiestrak.pl/jak-stworzyc-bloga/

 4. Ja mam właśnie blog w Word Pressie czyli ze wszystkimi dobrodziejstwami. Nie mogę się napatrzeć na ten wysoki poziom techniki,kiedy miga mi non stop 5 nazw tematów bez baterii,bez prądu miga jak najlepszy neon,mam też subskrybuj,najnowsze komentarze,ostatnio dodane wpisy,możliwość wyszukania tematu,ankiety w tematach liczniki i co tylko można sobie zamarzyć.Polecam blogi w WorldPressie Na razie jeszcze nie jestem biegła ”w te klocki” na tyle bym w pełni mogła docenić ta technikę.Na razie nacieszam się pisaniem tematów choć przydałoby mi się jeszcze kilku czytelników mogę się tu zareklamować?w wyszukiwarkę wpisujemy najgoretszyblogwnecie (jak wpiszemy razem to jest więcej wyników wyszukiwańblog ma już ponad tydzień polecam bogatą ofertę niekonwencjonalnych wyczerpująco opisanych tematów,których nie znajdzie nigdzie w internecie. codziennie coś ciekawego czy widzieliście UFO także w wersji angielskiej, dla kogo nie ma miejsca w Polskiej Rzeczpospolitej,porażka Krezusa,kiedy skutek wyprzedza przyczynę,właściciele wyprowadzani przez wielkie psy,latające koty itd. kiedy granice zamknięte cenniejsze są niż otwarte .Kiedy skutek wyprzedza przyczynę czyli efekt odwrotnego
  skutku czyli plan z którym się rodzimy. Także w wersji angielskiej ten i inne.rozmowy z Conchita’s bogato ilustrowane. Niecodzienna szafa Victorii Beckham też w wersji angielskiej.u mnie.każdy znajdzie coś dla siebie GWARANTUJĘ. Zapraszam. najgoretszyblogwnecie.pl Blog jest bez logowania.

 5. witam. noszę się z zamiarem założenia bloga, w sumie to dwóch. czy na jednym koncie hostingowym mogę założyć obydwa tak żeby oba były funkcjonalne? (po polsku i po włosku).

Możliwość komentowania jest wyłączona.