Profesjonalny blog – krok 2

W poprzednim kroku założyliśmy konto hostingowe niezbędne do instalacji oprogramowania dla naszego bloga. Teraz możemy już przystąpić do instalacji, która jak się przekonasz jest niezwykle prosta.

W mailu z danymi do konta hostingowego znajdziesz adres do panelu administracyjnego kontem oraz login i hasło. Użyj tych danych aby wejść do cPanelu. Następnie odszukaj ikonkę „Softaculous” i kliknij na niej.

o12-05

Softaculous do rozbudowana biblioteka rozmaitych skryptów. Znajdziesz tu systemy CMS, systemy do zarządzania projektami, sklepy internetowe i wiele innych aplikacji dostępnych bezpłatnie i gotowych do instalacji jednym kliknięciem! Jeśli za jakiś czas, oprócz bloga zechcesz na koncie uruchomić jeszcze jakiś inny projekt, to Softaculous będzie bardzo pomocnym narzędziem.

Na głównej stronie biblioteki znajdziesz kilka popularnych skryptów, a wśród nich także WordPress’a, który jest aktualnie najpopularniejszym systemem do prowadzenia blogów i stron www na świecie. Najedź myszką na ikonę WordPress’a aby wywołać pojawienie się przycisku instalacji i kliknij na nim.

o12-06

Pojawi się formularz instalacji. Większość danych zostawiasz domyślnie bez zmian, niektóre warto wypełnić lub zmienić. Poniżej opiszę jednym zdaniem każdą z dostępnych opcji formularza, aby pomóc Ci poprawnie zainstalować bloga.

o12-07

 • Choose protokol – pozostaw domyślnie http://
 • Choose domain – możesz wybrać adres pod jakim będzie zainstalowany blog. Jeśli korzystasz z domeny testowej (nie jest jeszcze zarejestrowana domena, którą zamówiłeś) pamiętaj aby to ją wybrać.
 • In directory – nazwa katalogu w jakim blog ma być zainstalowany. W naszym przykładzie jest to domyślnie „wp”, co spowoduje, że blog zadziała pod adresem 6242.pl/wp. Jeśli chcemy aby blog działał pod adresem 6242.pl musimy usunąć wartość tego pola pozostawiając je puste.
 • Database name – pozostawiamy bez zmian
 • Table prefix – pozostawiamy bez zmian
 • Site Name – nazwa bloga. Możemy wpisać teraz lub później.
 • Site Description – opis bloga. Możemy wpisać teraz lub później.
 • Enable Multisite – aktywacja opcji pozwalającej prowadzić na jednej instalacji kilka niezależnych blogów. Zostaw niezaznaczone.
 • Admin username – nazwa użytkownika dla administratora. Sugeruję zmienić na mniej standardowe.
 • Admin password – hasło dla administratora. Bezwzględnie należy zmienić. Użyj ikonki kluczyka aby wygenerować trudne do złamania hasło i zapisz je gdzieś sobie.
 • Admin email – adres email administratora
 • Select Language – wybór języka. Oczywiście wybieramy Polish.
 • Limit Login Attempts – dodatkowa wtyczka podnosząca bezpieczeństwo związane z logowaniem się do panelu bloga. Sugeruję włączyć tę opcję.

I to w zasadzie wszystko. Teraz pozostaje nam kliknąć w przycisk „Install” i poczekać. Jeśli pojawi się informacja o istniejących plikach w katalogu docelowym, pojawi się także dodatkowa opcja w formularzu umożliwiająca nadpisanie istniejących plików. Wystarczy tę opcję zaznaczyć i wywołać ponownie instalację. Upewnij się jednak czy dane, które mają być nadpisane przez instalatora nie są dla Ciebie ważne.

o12-09

Gdy instalacja przebiegnie pomyślnie w potwierdzeniu zobaczysz adres pod jakim została wykonana oraz adres do panelu administracyjnego bloga. W tej chwili możesz się już zalogować i zacząć pracę.

Oto jak będzie wyglądała domyślna strona Twojego bloga zaraz po jego instalacji.

o12-10