Profesjonalny blog – krok 1

W tym tutorialu, krok po kroku przedstawię Ci sposób uruchomienia bloga na własnym hostingu. W tym celu pierwszą czynnością jaką musisz wykonać jest zamówienie konta hostingowego. Bez niego nie zainstalujesz oprogramowania dla swojego bloga. W tekście posłużę się opisem dotyczącym konta hostingowego na platformie o12.pl, z której usług od lat korzystam i którą polecam wszystkim amatorom blogowania i nie tylko. Oczywiście jeśli masz konto gdzie indziej nic nie stoi na przeszkodzie abyś także skorzystał z tego opisu, a zwłaszcza z kolejnych kroków. Jeśli hostingu jeszcze nie masz lub rozważasz zmianę, wystarczy postąpić dokładnie wg mojego opisu, aby za 10 minut dysponować własnym, niezależnym blogiem. Powiem więcej. Mam dla Ciebie kod rabatowy, który obniży koszt konta w pierwszym roku do zaledwie 9 zł. Kod podam w dalszej części artykułu. Konto hostingowe będziesz mógł przetestować bez zobowiązań przez 14 dni. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie będzie Ci odpowiadać rezygnujesz z niego bez konsekwencji.

W pierwszej kolejności wejdź na stronę http://o12.pl i przejdź do działu hosting.

o12-01

Na kolejnej stronie będziesz mógł wybrać konto hostingowe. Jeśli dopiero zaczynasz, to w zupełności wystarczy najmniejsze konto ATRIA. Z czasem jeśli Twój blog zacznie się rozwijać i generować większe obciążenia, będziesz mogł w dowolnej chwili zmienić plan na wyższy. Na tym etapie jest to zbędne, no chyba że poza blogiem chcesz tam robić jeszcze inne rzeczy, które mogą wykorzystywać więcej zasobów obliczeniowych, wówczas pozostawiam to Twojej decyzji.

o12-02

Klikasz w przycisk Zamawiam i przechodzisz do formularza składania zamówienia. W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o wybór domeny, czyli adresu www pod jakim Twój blog będzie działać. Możesz zarejestrować bezpłatnie na 1 rok z kontem domenę .pl (oferta aktualna u operatora na chwilę pisania tego artykułu), jeśli nie chcesz wybierz inną opcję np. wykorzystanie bezpłatnej subdomeny o12.pl

o12-03

Gdy już wybierzesz domenę pojawią się dodatkowe opcje pozwalające określić okres abonamentowy. Masz do wyboru kilka, od miesięcznego nawet po trzyletni, ale najkorzystniejszy jest roczny, ponieważ możesz skorzystać z promocji w pierwszym okresie abonamentowym. Wspomniałem powyżej o kodzie obniżającym koszt konta ATRIA do kwoty 9 zł. Ten kod to JZB-9, który należy wprowadzić w kolejnym kroku zamówienia o czym za chwilę. Jeśli chcesz z niego skorzystać wybierz abonament roczny. To ważne, ponieważ nie zadziała on dla innego okresu abonamentowego.

Po wybraniu okresu abonamentowego kliknij w przycisk „DO KASY„. Pojawi się formularz danych Abonenta usługi. Wypełnij go danymi. Pod nim znajdziesz miejsce na wprowadzenie kodu rabatowego. Pamiętaj aby wpisać JZB-9, jak na poniższym obrazku, co da Ci oszczędność na poziomie blisko 200 zł!

kod promocyjny

Jeśli zobaczysz tam inny istniejący już kod promocyjny, a daje Ci on mniej korzyści niż mój, możesz go usunąć klikając w link „usuń kod promocyjny”, a potem wprowadzić raz jeszcze zgodnie z powyższym opisem. Następnie akceptujesz Regulamin usług i klikasz w przycisk realizacji zamówienia. Pierwszy krok masz za sobą.

Za kilka, kilkanaście minut otrzymasz maila z danymy konta hostingowego. Konto bedzie aktywne przez 14 dni tak abyś mógł je swpokojnie potestować. Jeśli będzie OK, opłacasz i usługa zostaje przedłużona na rok (lub inny okres jeśli taki wybrałeś). Pamiętaj, że jeśli zamawiałeś bezpłatną rejestrację nowej domeny .pl, to będzie zarejestrowana w momencie gdy wykupisz usługę, nie wcześniej. Do testów zostanie utworzona osobna domena. Informacje o niej znajdziesz w mailu.

Od tej chwili dysponujesz swoim własnym kontem hostingowym, na którym pozostaje już tylko zainstalować oprogramowanie bloga. Do dzieła!

przejdź do kolejnego kroku