Bezpłatny blog, zalety i wady

To niezwykle popularna forma prowadzenia blogów, ale trudno się dziwić, w końcu za nic nie musimy płacić, a blog działa 🙂 Przyjrzyjmy się pokrótce charakterystyce tej drogi, skupiając się na jej zaletach i wadach.

Zalety

Na pierwszy ogień weźmy zalety, które z punktu widzenia wielu blogerów mają decydujący wpływ na procesy decyzyjne na starcie.

Zero opłat

Wszelkie platformy blogowe w tym również bloa.pl zawdzięczają swoją popularność w zasadzie jednej cesze. Jeśli nie trzeba za nic płacić, to w naturalny sposób bardzo szybko znajdują się osoby, które chętnie z takiej dogodności chcą skorzystać. To zupełnie zrozumiałe. Nie ponosimy opłat za hosting, ponieważ nasz blog hostowany jest w ramach darmowej platformy blogowej. Nie ponosimy opłat za domenę, ponieważ najczęściej dostajemy bezpłatnie możliwość korzystania z subdomeny np. moj-blog.bloa.pl. Wiele osób sprawdza w ten sposób swój zapał i potencjał związany z prowadzeniem bloga. Jeśli na darmowym blogu okazuje się, że chęć do pisania nie prysnęła po kilku postach jak bańka mydlana, a wręcz przeciwnie, apetyt rośnie, wiele osób dopiero wtedy decyduje się na płatne rozwiązania dające im większą swobodę działania.

Łatwiejszy rozruch

Start jakiegokolwiek projektu w sieci zawsze jest problematyczny, bo nie wystarczy uruchomić strony aby pojawiły się na niej od razu tłumy internautów. Jeśli ktoś ma takie wyobrażenie, to najczęściej szybko doznaje dużego rozczarowania. Uruchomienie bloga, to tak naprawdę dopiero początek, wręcz przedsionek długiej drogi. Musimy znaleźć kanały, którymi skutecznie dotrzemy do naszych przyszłych czytelników, bo bez nich nasz blog nie ma sensu, no chyba że zapiski chcemy prowadzić sami dla siebie. Korzystając z platformy blogowej, która jest swoistą siecią blogów, zyskujemy łatwy dostęp do ludzi, którzy z niej korzystają. Platforma chętnie promuje treści wartościowe, jeśli więc nasz blog jest ciekawy, mamy szansę na wsparcie na tym polu, co może znacznie wpłynąć na wzrost popularności naszego bloga bez podejmowania większych wysiłków z naszej strony.

Po prostu piszesz

Kolejną zaletą korzystania z platform blogowych takich jak bloa.pl jest fakt, że swoją aktywność jako blogera możesz praktycznie w 100% poświęcić tworzeniu wartościowej zawartości. OK, ale o co chodzi? Nie zastanawiasz się jak zaktualizować skrypty bloga, nie zastanawiasz się jak ustawić usługi na koncie hostingowym itd… o tym wszystkim myślą za Ciebie technicy pracujący na rzecz danej platformy. To duża wygoda i kolejny element, który sprawia że platformy blogowe są bardzo popularne.

Trzy powyższe zalety, to moim zdaniem fundament bezpłatnego blogowania. Są one dla wielu blogerów ważne czy wręcz decydujące. Jeśli za coś nie trzeba płacić, w zasadzie człowiek nie martwi się oprogramowaniem, a do tego szybko można pozyskać pierwszych czytelników, to scenariusz taki wydaje się idealny. Są jednak niestety także wady, które dla jednych mają znaczenie dla innych nie, ale warto o nich wspomnieć.

Wady darmowych blogów

Przykro to pisać, ale niestety są także wady darmowego blogowania. Czy ważne? To już sam musisz ocenić.

Ograniczona swoboda

W zasadzie to chyba jedyna wada, ale zawierająca w sobie szereg elementów, z których w konsekwencji rodzi się całkiem spory zestaw niezbyt ciekawych cech.

Zarabianie

Wiele osób zakładając bloga robi to także z myślą o możliwości zarabiania na nim w przyszłości. Niestety platformy blogowe najczęściej zabraniają prowadzenia blogów o charakterze komercyjnym. Jeśli więc nie chcemy aby za taką aktywność nasz blog został nagle zablokowany czy nawet usunięty lepiej zrezygnować z zarobków.

Decydowanie o wyglądzie

Chociaż wiele platform blogowych oferuje spory zestaw szablonów, to jednak w większości ich pula bywa niezadowalająca, a wielu blogerów chcąc nie chcąc musi iść na wiele kompromisów. Nie możemy stworzyć sobie szablonu dokładnie takiego jaki byśmy chcieli. Jesteśmy ograniczeni do tego co zaoferuje nam dana platforma.

Decydowanie o funkcjonalności

Pewnie zdarzyło Ci się, a jeśli nie to pewnie zdarzy, sytuacja w której buszując po sieci trafiasz na funkcjonalność, która bardzo Ci się spodobała. Widzisz w niej potencjał dla swojego bloga i mówisz „chcę to mieć”. Znajdujesz nawet w sieci darmowe skrypty, które pozwalają na jej uruchomienie, ale… No właśnie pytasz administratorów platformy czy mogliby Ci zainstalować daną funkcjonalność, a oni mówią „przykro mi, ale takiej możliwości nie ma”. W takiej sytuacji pozostaje Ci czekać w nadziei, że wielu innych użytkowników platformy blogowej także zwróci się z podobną prośbą, co skłoni administratorów w przyszłości (nie wiadomo jak odległej) do wdrożenia takiej funkcjonalności. Wada ta jest niestety dość istotna i najczęściej jest także powodem rezygnacji z darmowych blogów na rzecz blogów utrzymywanych na własnym koncie hostingowym, co pozwala na wdrożenie praktycznie każdej funkcjonalności.

Domena, pa pa

Czymś co może być bardzo dużym problemem, to sytuacja w której nagle stwierdzasz, że Twój blog na darmowej platformie przestał Ci wystarczać. Chcesz go przenieść na bloga hostowanego na swoim koncie hostingowym. W zasadzie nie jest to trudne, o ile platforma blogowa daje Ci możliwość eksportu zawartości bloga do formatu wymaganego przez WordPress’a. Jeśli tak nie jest, to już masz pierwszy schodek. Mając kilkaset artykułów ich przeniesienie na zasadzie kopiuj > wklej, potem przerzucanie zdjęć, będzie bardzo męczącym i czasochłonnym zajęciem. Załóżmy jednak, że mamy szczęście i dane możemy wyeksportować, a potem zaimportować je do naszej prywatnej instalacji WP. Super! Ale… no własnie, a co z domeną? Nie można jej sobie przenieść, ponieważ jest własnością platformy blogowej. Blog jest całkiem nieźle wypozycjonowany w Google, ma całkiem sporą ilość odwiedzin, wszystko fajnie się rozbujało, ale wyszukiwarki i ludzie znają stary adres a nie nowy.

To duży problem ponieważ wymagać będzie od nas budowania pozycji dla nowej domeny praktycznie od zera. Oczywiście możemy na naszym starym blogu wrzucić ostatni artykuł informujący o przenosinach pod nowy adres, ale najczęściej nie przynosi to dużej korzyści, ponieważ znaczna część odwiedzających trafia z wyszukiwarek bezpośrednio do konkretnych artykułów, a nie na stronę główną. Nie mamy także żadnej kontroli nad systemem bloga, nie możemy więc ustawić przekierowań 301, które mogłyby przekazać moc bloga nowej domenie. Kiepska sprawa.

Do tego musimy usunąć wszystkie treści ze starego bloga, ponieważ po przeniesieniu ich na nowy adres zostaną przez Google uznane jako duplikat treści z innej strony, co może skutkować nawet nałożeniem filtra i poważne problemy. Aby tego uniknąć, po przeniesieniu treści pod nowy adres, powinny zniknąć z dotychczasowego bloga.

To przeszkoda, która sprawia, że wielu blogerów, którym blogi fajnie się rozwinęły, a którzy chcieliby przenieść je na własny hosting, aby dynamiczniej rozwijać je dalej, niestety nie podejmuje się tego zadania w obawie, że stracą wypracowaną przez miesiące czy lata popularność i pozycję.

Stosunkowo niewielka przestrzeń

Najczęściej na darmowym blogu dostajesz od kilkudziesięciu do kilkuset MB na pliki. Przy blogu, który startuje to wystarczy, ale gdy uda się go rozwinąć, a treści chcesz wzbogacać galeriami zdjęć, wówczas miejsce wyczerpie się niezwykle szybko, a Ty staniesz przed koniecznością usuwania zdjęć np. w starszych wpisach, aby zwolnić miejsce dla nowych lub umieszczać pliki zdjęć na zewnętrznym hostingu, co jednak przy prężnie działającym blogu jest niezwykle uciążliwe.

No dobrze to o wadach z mojej strony tyle. Zapewne wad jak i zalet można by wymienić więcej, natomiast moją intencją było wychwycić te, które w moim odczuciu mają największe znaczenie, ponieważ wpływają bezpośrednio na to jak blog funkcjonuje oraz rzutują na jego dalszy rozwój.

Decydując się na bezpłatnego bloga powinieneś najpierw zastanowić się czy w Twoim przypadku przeważają wymienione zalety czy wady, co jest dla Ciebie istotne, a co nie lub mniej. Jeśli uważasz, że wymienione wady nie mają znaczenia, to ta forma blogowania będzie dla Ciebie idealna i w tej sytuacji pozostaje Ci przejść do kolejnego kroku. Kliknij w poniższy przycisk, aby dowiedzieć się krok po kroku jak założyć darmowego bloga.

zakładanie darmowego bloga

Aby lepiej zrozumieć zalety i wady bezpłatnych blogów, zapraszam także do lektury artykułu, gdzie prezentuję zalety i wady płatnych rozwiązań. Artykuł znajdziesz tutaj.