Jak założyć bloga za darmo

Przekonaj się jak proste jest założenie własnego bloga
koszulka z własnym nadrukiem

15 sposobów na atrakcyjny blog

Blogi są formą mediów społecznych i społecznościowych. Aby odnieść sukces za ich pomocą trzeba interakcji z czytelnikami. Nieinteraktywny i zaniedbany blog będzie po prostu przejdzie do niebytu w cyberświecie.
Blogowanie stało się popularne w latach dziewięćdziesiątych i jest jednym z najskuteczniejszych sposobów social networkingu. Chociaż Początkowo blogi miały charakter osobistych pamiętników internetowych, to w chwili obecnej nie trzeba nikogo przekonywać o słuszności ich prowadzenia w sferze zawodowej i biznesowej.
Aby móc uczynić blog bardziej interaktywnym i w pełni rozwinąć jego potencjał trzeba zachęcić czytelników do uczestniczenia w jego tworzeniu.

JAK TO ZROBIĆ ?

 1. Namawianie do działania – podobnie jak to robią sklepy internetowe, należy na końcu artykułu dodać krótką i oczywistą zachętę do podzielenia się sugestiami, pomysłami i opiniami na poruszany temat. Ta wydawałoby się niepozorna modyfikacja treści nie wnosi nic nowego, a może zdziałać cuda i zaskoczyć autora wzrostem poczytności. Jeszcze raz trzeba podkreślić, że zachęta ma być krótka! Można napisać „Zostaw komentarz” , „A Ty co o tym sądzisz ?” itp w zależności od typu wpisu i grupy odbiorców.
 2. Nie utrudnianie dostępu do komentarzy – brzmi trochę jak bluźnierstwo w czasach ogólnego spamu, ale zakładanie CAPTCHA i tym podobnych wynalazków oraz ograniczenie dostępu dla zarejestrowanej elity, może skutecznie zrazić wartościowych, wrażliwych odbiorców.
 3. Podpisy – jeżeli odwiedzający mogą zostawić mały podpis z ich adresem URL, to jest to sposób zapłaty za ich czas i uczestnictwo w budowie bloga i na pewno duża zachęta do częstszych odwiedzin.
 4. Wtyczki Social Media – trzeba pamiętać o linkach do wszystkich portali społecznościowych. Możliwość podzielenia się treściami ze zwolennikami i fanami to sposób na pozyskanie wielu nowych czytelników.
 5. Odpowiadanie na komentarze – należy dziękować i doceniać udział ludzi piszących opinie i pod żadnym pozorem nie zapominać uczestniczyć w ten sposób wywołanych rozmowach i dyskusjach.
 6. Uczestniczenie w życiu innych blogów – komentowanie i zamieszczanie artykułów na innych blogach z tej samej dziedziny jest doskonałym źródłem interakcji z potencjalnymi czytelnikami. Należy wybierać w tym celu strony zadbane i wysoko oceniane przez użytkowników i wyszukiwarki.Przy okazji można podglądać konkurencję i uczyć się od niej prawidłowych zachowań społecznościowych.
 7. Moderowanie komentarzy – uznawanie tylko poważnych i pomocnych uwag wprowadza przejrzystość wątku wypowiedzi. Należy bezwzględnie kasować cały spam, ale nigdy nie powinno się usuwać krytycznych wypowiedzi napisanych na temat i kulturalnym językiem. Warto zadbać o podstronę lub osobny wpis z regułami ustalającymi komentowanie.
 8. Jakość linków – należy zadbać o tematyczność i poziom linków umieszczanych na blogu.Przez umieszczenie „złych” odnośników lub reklam czytający może odnieść wrażenie niekompetencji lub nachalności blogera.
 9. Aktualizacja Treści – to właściwie powinno być podstawą blogowania. Blogi wymagają regularnej i konsekwentnej aktualizacji. Ludzie tracą zainteresowanie, jeśli widzą te same posty przy każdej wizycie. Najlepiej stworzyć harmonogram wpisów i starać się go wcielać w życie. Warto zaznaczyć, że komentarze to zachęta do częstych odwiedzin serwisu przez aktywnych uczestników dyskusji.
 10. Freebies – wszyscy lubią otrzymywać prezenty. Warto od czasu do czasu zaoferować najaktywniejszym „komentatorom” mały prezencik. Stanie się on motywacją dla obdarowanych i zachętą dla mniej udzielających się. Nie rozdawaj nic za nic! Nikt tego nie doceni.
 11. Kanał RSS – przyda się łatwo dostępny formularz do zapisów. Obowiązkowo na każdej podstronie.
 12. Ankiety – ludzie są szczerze zainteresowani tzw. powszechną opinią i chętnie odpowiadają, żeby zobaczyć statystyki.
 13. Emocje w Konkursach – wszyscy lubią konkurencję i zdobywanie nagród oraz emocje towarzyszące im podczas rywalizacji.
 14. Kalendarz wydarzeń – dzięki niemu można zobaczyć, że blog jest aktywny oraz przewidzieć czas kolejnej aktywności a zatem i kolejnych odwiedzin.
 15. Budowanie zaufania i wiarygodności – autor bloga powinien otworzyć się na użytkowników i nie ukrywać swoich danych. To buduje zaufanie.

Zapewne istnieje wiele innych sposobów, aby zachęcić czytelnika do interakcji. Wspomniane powyżej stanowią jednak bazę do indywidualnych poszukiwań.